Masters of the Grand Cross of Color

1957
Joan VanDervort
Marilyn Munson
Charlene Hyde
Paula Jean Hill
1958
Sandra Rodgers
Mrs. Emma Chapel
June Fenstermaker
Mrs. LaVolia Munson
Mrs. Mildred Woodford
Ms. Jennie Deemer
Mrs. Alberta Rodgers
Mr. James Rodgers
1959
Caroll L. Evans
Dorothy J Elk
Helen N Shadduck
Mrs. Marian Elk
1960
Judith Martin
Linda Sanborn
1961
Linda Greene
Mrs. Mary Draper
Shirley French
Mrs. Corrine Ohl
1962
Deirdre Weston
Mrs. Elizabeth Schlacht
1963
Marsha Giles
Mr. Clarence E Ohl
1964
Phyllis Ohl
Mrs. Mildred Smith
1965
Jane Schlacht
Mrs. Ethel Hyden
1966
Darlinda Smith
Mr. Hans Schlacht
Ann Craig
Mrs. Marcella Lawrence
Cathy Miller
Mrs. Evelyn Fansler
1967
Virginia Hoffman
Mrs. Beverly Stewart
Barbara Davis
Mr. Melvin Smith
1968
Linda Fansler
Miss Lois Brown
Roberta Pearce
Mr. Clayton Fansler
1969
JoAnn Stewart
Mr. Roscoe Hyden
Jeanene Cawrse
Mrs. Lois Miller
Cheryl Cross
Mr. Leroy Stewart
1970
Claudia Miller
Mrs. Pauline Bland
Lucinda McIntosh
Mrs. Audrey Rennolds
1971
Jane Bland
Mrs. Ida Blackman
Cathy Hickox
Mrs. Carol Fansler
Janice Fansler
1972
Linda Stewart
Robin Onea
1973
Melvina Smith
Mrs. Betty VanDervort
1974
Shirley McIntosh
Mrs. Shirley Woods
Anna Schweikart
1975
Janelle Penn
Sharyn VanDervort
1976
Sandra Brown
Mr. Leonard VanDervort
Nancy King
1977
Roberta Brown
Mrs. Betty Ridings
Danette Richman
1978
Paula Young
Mr. Robert Brown
1979
Nina List
Mrs. Georgene Svoboda
Kathy King
Mr. Harmon B Ridings
1980
Cheryl Richards
Mrs. Ruth Streitferdt
Lisa Dale
Mrs. Agnes Hodge
1981
April Colley
Mr. Donald Colley
Leigh Myers
1982
Bronwynne Bailey
1983
Carla Cross
Mrs. Anne Gerlt
Melissa Bailey
Mr. Karl Gerlt
1984
Lisa Colley
Mr. Robert Hodge
Jayme Richards
Mr. Benjamin Thomas
1985
Lisa Gerlt
Mrs. Ethel Thomas
1986
Carol Applequist
Mr. Buford Boyd
1988
Heather Bailey
Mr. Richard Biles
Adora Smith
Mr. Virgil McCartney
Donya Heck
Mrs. Gladys Boyd
1989
Roxanne York
Mrs. Jeannette McCartney
1990
Linda Largen
Mrs. Marlene King
Jamie Swain
Mrs. Dorothy Cleer
Sarah Heck
Mr. Armin Bailey Sr
1991
Elizabeth Simmons
Mrs. Marie Headley
Emily Cleer
1996
Rebecca Biles
Mr. James Richards
Carrie-Lynne York
Miss Charlotte Jessep
1998
Alana Christlieb
1999
Ashley Hendrickson
Mr. Robert Gorman
2000
Dawn Fishel
2001
Megan Harkleroad
2003
Sarah Mindek
2004
Brittany Fishel
Mr. Richard Hilditch
2006
Kira Jackson
Mr. Robert Davison
2010
Katie Nevison
Mrs. Diane Nelson
2011
Caraline Nelson
Mrs. Ethel Nelson
2012
Haley Spangler

Mrs. Rose Klouda

2014
Rachael
Mr. John Nelson III
Samandra Hopkins
Mrs. Nancy Staffeld
2015
Emily
Mr. George Perich
2016
Anna Mrs. Florence Martie

Service to Rainbow Recognition

2000
Mary Fishel
2001
Kathy White
2003
Don Christlieb
2006
Wayne York
2011
Starr Spangler
2014

Barbara & David Bickford

2015
Jim Spangler
   

 

 

Back to Awards
Back to Assembly History